Arbejdsgrupper, netværk og forhandlingsudvalg i Dansk Teater

Har du spørgsmål til arbejdsgrupper, netværk eller forhandlingsudvalg i Dansk Teater, kontakt venligst post@danskteater.org

ARBEJDSGRUPPER I DANSK TEATER

Arbejdsgruppe vedrørende rettigheder til digitalt teater

Deltagere:

HC Gimbel (Aalborg Teater), Lars Sennels (Formand), Lene Christiansen (Østerbro Teater), Pelle Koppel (Teater V), Marianne Thorsen (Det Kongelige Teater), Dorthe Bebe (Team Teatret)

Arbejdsgruppe for genbesøg af medlemstyper og kontingentstruktur

Deltagere:

Allan Aagaard (Aarhus Teater), Marianne Thorsen (Det Kongelige Teater), Betina Grove (Teatret St.Tv.), Carsten Wittrock (Nørregaards Teater)

Arbejdsgruppe for afvikling af forestillinger for børn og unge under corona

Deltagere:

Gitta Maling (Limfjordsteatret), Niels Grønne (Dansk Rakkerpak & Faster Cool), Piet Bertelsen (Riddersalen), Sidsel Ramdal (Anemonen)

Arbejdsgruppe for genåbning af teatrene

Deltagere:

Eva Præstiin (Betty Nansen Teatret), Henrik Sten Petersen (Det Kongelige Teater), Mette Bryndum (Sort/Hvid), Gitta Maling (Limfjordsteatret), Niels Grønne (Dansk Rakkerpak & Faster Cool), HC Gimbel (Aalborg Teater)

 

Arbejdsgruppe for egnsteatre

Deltagere:

Sophie Willsen (Kolding Egnsteater), Jens Bostrup (Bornholms Teater), Nikolaj Minika (Teatret Møllen)

Arbejdsgruppe for uddannelsespolitik

Deltagere:

Eva Præstiin (Betty Nansen Teatret), Emmet Feigenberg (Østerbro Teater), Sophie Villsen (Kolding Egnsteater)

NETVÆRK I DANSK TEATER

Netværk for kollegasparring

Deltagere:

Piet Bertelsen (Riddersalen), Matti Bekkevold (Det Lille Teater & Marionetteatret), Dianna Brüsch (Teatret Møllen), Elisabeth Wedderkopp (Svalegangen), Ditte Kanstrup (Teatret Vestvolden), Maja Ries (Teater GROB), Sidsel Ramdal (Anemonen), Lasse Frank (Teatret Zeppelin), Marianne Klint (Teater Momentum), Hanne Nielsen (Teater Nordkraft), Carsten Wittrock (Nørregade Teatret), Marianne Greve Iversen (Teatret Gruppe 38)

Netværk for teaterchefer / Teaterchefer i krydsild

Deltagere:

10 teaterchefer blandt Dansk Teaters medlemsteatre

FORHANDLINGSUDVALG I DANSK TEATER – OK21 SØJLE B

Forhandlingsudvalg for overenskomster med Dansk Skuespillerforbund

Deltagere:

Ebba Bertelsen (Odense Teater), Mette Wolf (Nørrebro Teater), Kjersti Hustvedt (Aalborg Teater), Mette Sigaard (DJO)

Forhandlingsudvalg for overenskomster med Teknisk Landsforbund

Deltagere:

Lene Christensen (Aarhus Teater), Hc Gimbel (Aalborg Teater), Morten Droob (Folketeatret), Anders Poll/Mette Sigaard (DJO)

Forhandlingsudvalg for overenskomster med Dansk Musiker Forbund

Deltagere:

Ebba Bertelsen (Odense Teater), Leif Kingo (Betty Nansen)

Forhandlingsudvalg for overenskomster med HK

Deltagere:

Lene Christensen (Østerbro Teater), Lene Christensen (Aarhus Teater)

Forhandlingsudvalg for overenskomster med Dansk Korforbund / Den Jyske Opera (Gælder kun DJO)

Deltagere:

Mette Sigaard (Den Jyske Opera)

Forhandlingsudvalg for overenskomster med 3F-Århus (Gælder kun Aarhus Teater)

Deltagere:

Lene Christensen (Aarhus Teater), Jesper Ahnfeldt-Mollerup (Aarhus Teater)

X