ISCENE: “De nominerede til Årets Reumert 2019”

 In Dansk Teater i medierne
arets-reumert-billet-img-1024x569

De nominerede til Årets Reumert 2019 er offentliggjort. Juryen fremhæver både forestillinger og kunstnere i 16 forskellige kategorier, som har gjort et særligt indtryk i løbet af sæsonen.

Søndag den 2. juni kl. 19.00 på Nørrebro Teater bliver Årets Reumert uddelt til modtagerne af de mange kategorier. I år er der et ekstra fokus på solidaritet og fejring, da prisen står uden sponsor og aftenen derfor afvikles af frivillige kræfter.

Billetter til showet kan købes via cphstage.dk.

de nominerede til årets reumert 2019:

Årets Kvindelige Hovedrolle

  • Tammi Øst, Richard III, Husets Teater
  • Mette Døssing, 4:48 Psychosis, Aarhus Teater
  • Stina Ekblad, Dantes guddommelige komedie, Østerbro Teater

Årets Mandlige Hovedrolle

  • Simon Bennebjerg, Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater
  • Morten Hee Andersen, Færdig med Eddy, Betty Nansen Teatret
  • Søren Sætter-Lassen, Amadeus, Det Kongelige Teater

Årets Performer

  • Madame Nielsen, Black Madonna, Sort/Hvid
  • Niels Anders Thorn, Gilgamesh, Hotel Pro Forma
  • Yael Gaathon, Shinpai Shinaide – Don’t Worry About Us, Blue Cliff, Åbne Scene og Bora Bora

Årets Kvindelige Ensemblerolle

  • Charlotte Munksgaard, John Lennon er død, Teater V og Mussolinis de 100 dage, Får302
  • Stine Schrøder Jensen, Præsidentinderne, Det Kongelige Teater
  • Lone Rødbroe, Turisterne, Vendsyssel Teater

Årets Mandlige Ensemblerolle

  • Morten Suurballe, Biedermann og brandstifterne, Aarhus Teater
  • Klaus Geisler, Den grønlandske mand, Teater freezeProductions og Grønlands National Teater
  • Peter Gilsfort, Død over eliten, Odense Teater

Årets Danser

  • Ole Birger Hansen, Ai-Ai-Ai, Aaben Dans
  • Milou Nuyens, Chopin danser, Dansk Danseteater
  • Ida Praetorius, Askepot, Det Kongelige Teater

Årets Sanger

  • Gisela Stille, Trubaduren, Det Kongelige Teater, Teatro Real i Madrid og Opéra Monte Carlo
  • Sofie Elkjær Jensen, Flagermusen og Drot og Marsk, Det Kongelige Teater
  • Gert Henning-Jensen, Drot og Marsk, Det Kongelige Teater

Årets Instruktør

  • Minna Johannesson, Dig og mig ved daggry, Teater Nordkraft og Kat på et varmt bliktag, Betty Nansen Teatret
  • Jacob Schjødt, Anna Sophie Hedvig, Odense Teater
  • Sargun Oshana, 4:48 Psychosis, Aarhus Teater

Årets Scenedesign

  • Ditlev Brinth (lyddesign), Peter Schultz (scenografi), Anna Sophie Hedvig, Odense Teater
  • Signe Krogh (scenografi), Eksplosioner, Teatret Masken og Det tabte land, Vendsyssel Teater
  • Maja Ravn (scenografi), Orlando, Betty Nansen Teatret og Shakespeare in Love, Østerbro Teater

Årets Dramatiker

  • Rhea Leman, Leve livet, Bornholms Teater
  • Andreas Dawe, Vort mismods vinter, AKUT360 & Husets Teater
  • Christina Hagen, Med mig selv i mine egne arme, Østerbro Teater

Årets Børne-/Ungdomsforestilling

  • Dig og mig ved daggry, Teater Nordkraft
  • Tango, Teater O, Nørregaards Teater & Black Box Theatre
  • Kom dans med mig, Det Lille Teater

Årets Musical/Musikteater

  • Det tabte land, Vendsyssel Teater
  • Tarzan, Fredericia Teater
  • I et forhold, Betty Nansen Teatret

Årets Opera

  • Passageren, Den Jyske Opera
  • Drot og Marsk, Det Kongelige Teater
  • Tidens og visdommens triumf, Det Kongelige Teater og Malmö Opera

Årets Danseforestilling

  • Ocean of Our Motion, DeLeónCompany
  • An Eve And An Adam, Granhøj Dans
  • Panic Day, Uppercut Danseteater

Årets Skuespil

  • 4:48 Psychosis, Aarhus Teater
  • Kat på et varmt bliktag, Betty Nansen Teatret
  • Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater

Årets Performance

  • Shinpai Shinaide – Don’t Worry About Us, Blue Cliff, Åbne Scene og Bora Bora
  • Black Madonna, Sort/Hvid
  • Mod alle odds, Betty Nansen Teatret og Fix & Foxy

Årets særpris

  • Messias i nat, Husets Teater & MA Archive
  • Skattegraveren, Mauro Patricelli & Det Kongelige Teater
  • Tænk hvis man havde en rejsegrammofon, Teatret Gruppe 38, Teatret Møllen, teater2tusind & Carte Blanche

Årets talenter bliver offentliggjort i dagene op til prisuddelingen.

Om Årets Reumert
Årets Reumert blev indstiftet i 1998 og uddelt fra 1998-2018 af Bikubenfonden. I år er den realiseret af frivillige kræfter. Årets Reumert 2019 er sponsoreret af CPH Stage, ISCENE, Skuespillerforbundet, Danske Dramatikere, Nørrebro Teater, billedkunstner John Kørner, glasmager Peter Kuchinke, The Glass Factory, Teknisk Landsforbund, Danske Scenografer, Billet Billet, Dansk solistforbund, SceNet og Have Kommunikation.

X